xkeyboard-config-2.4.99 - en to nl translation catalogue (666 entries)

en: &lt;Less/Greater&gt;
nl: &lt;Kleiner dan/Groter dan&gt;

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
nl: &lt;Kleiner dan/Groter dan&gt; geeft het 3de niveau, en vergrendelt eenmalig wanneer ingedrukt samen met een andere 3de niveau-kiezer

en: &lt;Less/Greater&gt; chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
nl: &lt;Kleiner dan/Groter dan&gt; geeft het 5de niveau, en vergrendelt wanneer ingedrukt samen met een andere 5de niveau-kiezer

en: A4Tech Wireless Desktop RFKB-23
nl: A4Tech draadloos toetsenbord RFKB-23

en: APL Keyboard Symbols
nl: APL-toetsenbordsymbolen

en: ATM/phone-style
nl: ATM/telefoonstijl

en: Acer Laptop
nl: Acer laptop

en: Add the standard behavior to Menu key
nl: Het standaard gedrag toevoegen aan de Menu-toets

en: Adding Esperanto circumflexes (supersigno)
nl: Esperanto-circumflexen toevoegen (supersignoj)

en: Adding currency signs to certain keys
nl: Valutatekens aan bepaalde toetsen toevoegen

en: Afghani
nl: Afghaans

en: Akan
nl: Akaans

en: Albanian
nl: Albanees

en: Alt and Meta are on Alt keys
nl: Alt en Meta zitten op de Alt-toetsen

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
nl: Alt zit op de rechter windows-toets, Super op de Menu-toets

en: Alt+Caps Lock
nl: Alt+CapsLock

en: Alt+Space
nl: Alt+Spatie

en: Alt/Win key behavior
nl: Gedrag Alt/Win-toets

en: Amharic
nl: Amhaars

en: Any Alt key
nl: Elke Alt-toets

en: Any Win key
nl: Elke Win-toets

en: Any Win key (while pressed)
nl: Elke Win-toets (ingedrukt houden)

en: Apple Aluminium Keyboard (ANSI)
nl: Apple Aluminium-toetsenbord (ANSI)

en: Apple Aluminium Keyboard (ISO)
nl: Apple Aluminium-toetsenbord (ISO)

en: Apple Aluminium Keyboard (JIS)
nl: Apple Aluminium-toetsenbord (JIS)

en: Apple Aluminium Keyboard: emulate PC keys (Print, Scroll Lock, Pause, Num Lock)
nl: Apple Aluminium-toetsenbord: PC-toetsen emuleren (Print, Scroll Lock, Pause, NumLock)

en: Apple Laptop
nl: Apple laptop

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Arabic (Buckwalter)
nl: Arabisch (Buckwalter)

en: Arabic (Morocco)
nl: Arabisch (Marokko)

en: Arabic (Pakistan)
nl: Arabisch (Pakistan)

en: Arabic (Syria)
nl: Arabisch (Syrië)

en: Arabic (azerty)
nl: Arabisch (azerty)

en: Arabic (azerty/digits)
nl: Arabisch (azerty/cijfers)

en: Arabic (digits)
nl: Arabisch (cijfers)

en: Arabic (qwerty)
nl: Arabisch (qwerty)

en: Arabic (qwerty/digits)
nl: Arabisch (qwerty/cijfers)

en: Armenian
nl: Armeens

en: Armenian (OLPC phonetic)
nl: Armeens (OLPC fonetisch)

en: Armenian (alternative eastern)
nl: Armeens (alternatief Oosters)

en: Armenian (alternative phonetic)
nl: Armeens (alternatief fonetisch)

en: Armenian (eastern)
nl: Armeens (Oosters)

en: Armenian (phonetic)
nl: Armeens (fonetisch)

en: Armenian (western)
nl: Armeens (Westers)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and bottom-dot L)
nl: Asturisch (Spanje, met onder-punt H en onder-punt L)

en: Asus Laptop
nl: Asus laptop

en: At bottom left
nl: Linksonder

en: At left of 'A'
nl: Links van de ‘A’

en: Avestan
nl: Avestisch

en: Azerbaijani
nl: Azerbeidzjaans

en: Azerbaijani (Cyrillic)
nl: Azerbeidzjaans (Cyrillisch)

en: Azona RF2300 wireless Internet Keyboard
nl: Azona RF2300 draadloos internettoetsenbord

en: BTC 5113RF Multimedia
nl: BTC 5113RF multimedia

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
nl: BTC 9116U Mini Wireless Internet en Gaming

en: Backslash chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
nl: Backslash geeft het 3de niveau, en vergrendelt eenmalig wanneer ingedrukt samen met een andere 3de niveau-kiezer

en: Bashkirian
nl: Basjkiers

en: Belarusian
nl: Wit-Russisch

en: Belarusian (Latin)
nl: Wit-Russisch (Latijns)

en: Belarusian (legacy)
nl: Wit-Russisch (historisch)

en: Belgian
nl: Belgisch

en: Belgian (ISO alternate)
nl: Belgisch (ISO alternatief)

en: Belgian (Sun dead keys)
nl: Belgisch (Sun dode toetsen)

en: Belgian (Wang model 724 azerty)
nl: Belgisch (Wang model 724 azerty)

en: Belgian (alternative)
nl: Belgisch (alternatief)

en: Belgian (alternative, Sun dead keys)
nl: Belgisch (alternatief, Sun dode toetsen)

en: Belgian (alternative, latin-9 only)
nl: Belgisch (alternatief, enkel latin-9)

en: Belgian (eliminate dead keys)
nl: Belgisch (zonder dode toetsen)

en: Bengali
nl: Bengaals

en: Bengali (India)
nl: Bengaals (India)

en: Bengali (India, Baishakhi Inscript)
nl: Bengaals (India, Baishakhi Inscript)

en: Bengali (India, Baishakhi)
nl: Bengaals (India, Baishakhi)

en: Bengali (India, Bornona)
nl: Bengaals (India, Bornona)

en: Bengali (India, Probhat)
nl: Bengaals (India, Probhat)

en: Bengali (India, Uni Gitanjali)
nl: Bengaals (India, Uni Gitanjali)

en: Bengali (Probhat)
nl: Bengaals (Probhat)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alternative phonetic)
nl: Berbers (Marokko, Tifinagh alternatief fonetisch)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alternative)
nl: Berbers (Marokko, Tifinagh alternatief)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
nl: Berbers (Marokko, Tifinagh fonetisch uitgebreid)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
nl: Berbers (Marokko, Tifinagh uitgebreid)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
nl: Berbers (Marokko, Tifinagh fonetisch)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
nl: Berbers (Marokko, Tifinagh)

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian digraphs)
nl: Bosnisch (US-toetsenbord met Bosnische digrafen)

en: Bosnian (US keyboard with Bosnian letters)
nl: Bosnisch (US-toetsenbord met Bosnische lettertekens)

en: Bosnian (use Bosnian digraphs)
nl: Bosnisch (met Bosnische digrafen)

en: Bosnian (use guillemets for quotes)
nl: Bosnisch (met Franse aanhalingstekens voor citaten)

en: Both Alt keys together
nl: Beide Alt-toetsen samen

en: Both Ctrl keys together
nl: Beide Ctrl-toetsen samen

en: Both Shift keys together
nl: Beide Shift-toetsen samen

en: Both Shift-Keys together activate Caps Lock, one Shift-Key deactivates
nl: Beide Shift-toetsen samen zet de CapsLock aan, één Shift-toets deactiveert

en: Both Shift-Keys together toggle Caps Lock
nl: Beide Shift-toetsen samen zet de CapsLock aan/uit

en: Both Shift-Keys together toggle ShiftLock
nl: Beide Shift-toetsen samen zet de CapsLock aan/uit

en: Braille (left hand)
nl: Braille (linkerhand)

en: Braille (right hand)
nl: Braille (rechterhand)

en: Brother Internet Keyboard
nl: Brother internettoetsenbord

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: Bulgarian (new phonetic)
nl: Bulgaars (nieuw fonetisch)

en: Bulgarian (traditional phonetic)
nl: Bulgaars (traditioneel fonetisch)

en: Burmese
nl: Burmees

en: Cameroon Multilingual (Dvorak)
nl: Kameroens meertalig (Dvorak)

en: Cameroon Multilingual (azerty)
nl: Kameroens meertalig (azerty)

en: Cameroon Multilingual (qwerty)
nl: Kameroens meertalig (qwerty)

en: Canadian Multilingual
nl: Canadees meertalig

en: Canadian Multilingual (first part)
nl: Canadees meertalig (eerste deel)

en: Canadian Multilingual (second part)
nl: Canadees meertalig (tweede deel)

en: Caps Lock
nl: CapsLock

en: Caps Lock (to first layout), Shift+Caps Lock (to last layout)
nl: CapsLock (naar eerste indeling), Shift+CapsLock (naar laatste indeling)

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock does the original capslock action
nl: CapsLock (ingedrukt houden), Alt+CapsLock geeft de oorspronkelijke caps-lock actie

en: Caps Lock acts as Shift with locking. Shift "pauses" Caps Lock
nl: CapsLock werkt als Shift met blokkering, Shift heft CapsLock tijdelijk op

en: Caps Lock acts as Shift with locking. Shift doesn't affect Caps Lock
nl: CapsLock werkt als Shift met blokkering. Shift heft CapsLock niet op

en: Caps Lock as Ctrl
nl: CapsLock is Ctrl-toets

en: Caps Lock chooses 3rd level, acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level-chooser
nl: CapsLock geeft het 3de niveau, en vergrendelt eenmalig wanneer ingedrukt samen met een andere 3de niveau-kiezer

en: Caps Lock is disabled
nl: CapsLock is uitgezet

en: Caps Lock key behavior
nl: CapsLock-toetsgedrag

en: Caps Lock toggles Shift so all keys are affected
nl: CapsLock wisselt Shift op alle toetsen

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
nl: CapsLock beïnvloedt alleen alfabetische tekens

en: Caps Lock uses internal capitalization. Shift "pauses" Caps Lock
nl: Caps Lock gebruikt interne conversie naar hoofdletters. Shift heft Caps Lock tijdelijk op

en: Caps Lock uses internal capitalization. Shift doesn't affect Caps Lock
nl: CapsLock gebruikt interne conversie naar hoofdletters. Shift heft CapsLock niet op

en: Catalan
nl: Catalaans

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
nl: Catalaans (Spanje, met midden-punt L)

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternate option)
nl: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternatieve optie)

en: Cherry CyMotion Expert
nl: Cherry CyMotion Master Expert

en: Chicony Internet Keyboard
nl: Chicony internettoetsenbord

en: Chinese
nl: Chinees

en: Chuvash
nl: Tsjoevasjisch

en: Chuvash (Latin)
nl: Tsjoevasjisch (Latijns)

en: Compaq Easy Access Keyboard
nl: Compaq Easy Access-toetsenbord

en: Compaq Internet Keyboard (13 keys)
nl: Compaq internettoetsenbord (13 toetsen)

en: Compaq Internet Keyboard (18 keys)
nl: Compaq internettoetsenbord (18 toetsen)

en: Compaq Internet Keyboard (7 keys)
nl: Compaq internettoetsenbord (7 toetsen)

en: Compaq iPaq Keyboard
nl: Compaq iPaq-toetsenbord

en: Compose key position
nl: Positie samensteltoets

en: Control + Alt + Backspace
nl: Ctrl + Alt + Backspace

en: Control is mapped to Alt keys, Alt is mapped to Win keys
nl: Ctrl zit op de Alt-toetsen, Alt zit op de Win-toetsen

en: Control is mapped to Win keys (and the usual Ctrl keys)
nl: Ctrl zit op de Win-toetsen (en de gebruikelijke Ctrl-toetsen)

en: Couer D'alene Salish
nl: Coeur D'alene Salish

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
nl: Krim-Tataars (Dobruja Q)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
nl: Krim-Tataars (Turks Alt-Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
nl: Krim-Tataars (Turks F)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
nl: Krim-Tataars (Turks Q)

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Croatian (US keyboard with Croatian digraphs)
nl: Kroatisch (US-toetsenbord met Kroatische digrafen)

en: Croatian (US keyboard with Croatian letters)
nl: Kroatisch (US-toetsenbord met Kroatische lettertekens)

en: Croatian (use Croatian digraphs)
nl: Kroatisch (met Kroatische digrafen)

en: Croatian (use guillemets for quotes)
nl: Kroatisch (met Franse aanhalingstekens voor citaten)

en: Ctrl key position
nl: Ctrl-toetspositie

en: Czech
nl: Tsjechisch

en: Czech (UCW layout, accented letters only)
nl: Tsjechisch (UCW-indeling, alleen lettertekens met accenten)

en: Czech (US Dvorak with CZ UCW support)
nl: Tsjechisch (US Dvorak met CZ UCW ondersteuning)

en: Czech (qwerty)
nl: Tsjechisch (qwerty)

en: Czech (qwerty, extended Backslash)
nl: Tsjechisch (qwerty, brede backslash)

en: Czech (with &lt;\|&gt; key)
nl: Tsjechisch (met &lt;\|&gt;-toets)

en: Danish
nl: Deens

en: Danish (Dvorak)
nl: Deens (Dvorak)

en: Danish (Macintosh)
nl: Deens (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, eliminate dead keys)
nl: Deens (Macintosh, zonder dode toetsen)

en: Danish (eliminate dead keys)
nl: Deens (zonder dode toetsen)

en: Default numeric keypad keys
nl: Standaard cijferblok-toetsen

en: Dell 101-key PC
nl: Dell 101-toetsen PC

en: Dell Latitude series laptop
nl: Dell Latitude laptopserie

en: Dell USB Multimedia Keyboard
nl: Dell USB multimediatoetsenbord

en: Dexxa Wireless Desktop Keyboard
nl: Dexxa Wireless Desktop-toetsenbord

en: Diamond 9801 / 9802 series
nl: Diamond 9801 / 9802 serie

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Dutch (Macintosh)
nl: Nederlands (Macintosh)

en: Dutch (Sun dead keys)
nl: Nederlands (Sun dode toetsen)

en: Dutch (standard)
nl: Nederlands (standaard)

en: Enable extra typographic characters
nl: Extra typografische tekens aanzetten

en: English (Cameroon)
nl: Engels (Kameroen)

en: English (Canada)
nl: Engels (Canada)

en: English (Colemak)
nl: Engels (Colemak)

en: English (Dvorak alternative international no dead keys)
nl: Engels (Dvorak alternatief internationaal geen dode toetsen)

en: English (Dvorak international with dead keys)
nl: Engels (Dvorak internationaal met dode toetsen)

en: English (Dvorak)
nl: Engers (Dvorak)

en: English (Ghana)
nl: Engels (Ghana)

en: English (Ghana, GILLBT)
nl: Engels (Ghana, GILLBT)

en: English (Ghana, multilingual)
nl: Engels (Ghana, meertalig)

en: English (India, with RupeeSign)
nl: Engels (India, met Roepie-teken)

en: English (Macintosh)
nl: Engels (Macintosh)

en: English (Mali, US Macintosh)
nl: Engels (Mali, US Macintosh)

en: English (Mali, US international)
nl: Engels (Mali, US internationaal)

en: English (Nigeria)
nl: Engels (Nigeria)

en: English (South Africa)
nl: Engels (Zuid-Afrika)

en: English (UK)
nl: Engels (UK)

en: English (UK, Colemak)
nl: Engels (UK, Colemak)

en: English (UK, Dvorak with UK punctuation)
nl: Engels (UK, Dvorak met UK-leestekens)

en: English (UK, Dvorak)
nl: Engels (UK, Dvorak)

en: English (UK, Macintosh international)
nl: Engels (UK, Macintosh internationaal)

en: English (UK, Macintosh)
nl: Engels (UK, Macintosh)

en: English (UK, extended WinKeys)
nl: Engels (UK, uitgebreid Windows-toetsen)

en: English (UK, international with dead keys)
nl: Engels (UK, internationaal met dode toetsen)

en: English (US)
nl: Engels (US)

en: English (US, alternative international)
nl: Engels (US, alternatief internationaal)

en: English (US, international AltGr Unicode combining)
nl: Engels (US, internationaal AltGr Unicode combineren)

en: English (US, international AltGr Unicode combining, alternative)
nl: Engels (US, internationaal AltGr Unicode combineren, alternatief)

en: English (US, international with dead keys)
nl: Engels (US, internationaal met dode toetsen)

en: English (US, with euro on 5)
nl: Engels (US, met de Euro op 5)

en: English (classic Dvorak)
nl: Engels (Dvorak klassiek)

en: English (international AltGr dead keys)
nl: Engels (internationaal AltGr dode toetsen)

en: English (layout toggle on multiply/divide key)
nl: Engels (indeling wisselen met de toetsen vermenigvuldigen/delen)

en: English (left handed Dvorak)
nl: Engels (linkshandige Dvorak)

en: English (programmer Dvorak)
nl: Engels (programmeer-Dvorak)

en: English (right handed Dvorak)
nl: Engels (rechtshandige Dvorak)

en: Enter on keypad
nl: Enter op cijferblok

en: Esperanto (displaced semicolon and quote, obsolete)
nl: Esperanto (puntkomma en aanhalingsteken op afwijkende plek, historisch)

en: Estonian
nl: Estisch

en: Estonian (Dvorak)
nl: Estisch (Dvorak)

en: Estonian (US keyboard with Estonian letters)
nl: Estisch (US-toetsenbord met Estische lettertekens)

en: Estonian (eliminate dead keys)
nl: Estisch (zonder dode toetsen)

en: Euro on 2
nl: Euro-teken op 2

en: Euro on 4
nl: Euro-teken op 4

en: Euro on 5
nl: Euro-teken op 5

en: Euro on E
nl: Euro-teken op E

en: Faroese
nl: Faeröers

en: Faroese (eliminate dead keys)
nl: Faeröers (zonder dode toetsen)

en: Filipino
nl: Filipijns

en: Filipino (Capewell-Dvorak Baybayin)
nl: Filipijns (Capewell-Dvorak Baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak Latin)
nl: Filipijns (Capewell-Dvorak Latijns)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006 Baybayin)
nl: Filipijns (Capewell-QWERF 2006 Baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006 Latin)
nl: Filipijns (Capewell-QWERF 2006 Latijns)

en: Filipino (Colemak Baybayin)
nl: Filipijns (Colemak Baybayin)

en: Filipino (Colemak Latin)
nl: Filipijns (Colemak Latijns)

en: Filipino (Dvorak Baybayin)
nl: Filipijns (Dvorak Baybayin)

en: Filipino (Dvorak Latin)
nl: Filipijns (Dvorak Latijns)

en: Filipino (QWERTY Baybayin)
nl: Filipijns (QWERTY Baybayin)

en: Finnish
nl: Fins

en: Finnish (Macintosh)
nl: Fins (Macintosh)

en: Finnish (classic)
nl: Fins (klassiek)

en: Finnish (classic, eliminate dead keys)
nl: Fins (klassiek, zonder dode toetsen)

en: Four-level key with abstract separators
nl: Vier-niveaus toets met abstracte scheidingstekens

en: Four-level key with comma
nl: Vier-niveaus toets met komma

en: Four-level key with dot
nl: Vier-niveaus toets met punt

en: Four-level key with dot, latin-9 restriction
nl: Vier-niveaus toets met punt, latin-9 restrictie

en: Four-level key with momayyez
nl: Vier-niveaus toets met momayyez

en: French
nl: Frans

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way)
nl: Frans (Bepo, ergonomisch, op Dvorak-wijze)

en: French (Bepo, ergonomic, Dvorak way, latin-9 only)
nl: Frans (Bepo, ergonomisch, Dvorak wijze, enkel latin-9)

en: French (Breton)
nl: Frans (Bretons)

en: French (Cameroon)
nl: Frans (Kameroen)

en: French (Canada)
nl: Frans (Canada)

en: French (Canada, Dvorak)
nl: Frans (Canada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
nl: Frans (Canada, historisch)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
nl: Frans (Democratische Republiek Congo)

en: French (Dvorak)
nl: Frans (Dvorak)

en: French (Guinea)
nl: Frans (Guinee)

en: French (Macintosh)
nl: Frans (Macintosh)

en: French (Mali, alternative)
nl: Frans (Mali, alternatief)

en: French (Morocco)
nl: Frans (Marokko)

en: French (Sun dead keys)
nl: Frans (Sun dode toetsen)

en: French (Switzerland)
nl: Frans (Zwitserland)

en: French (Switzerland, Macintosh)
nl: Frans (Zwitserland, Macintosh)

en: French (Switzerland, Sun dead keys)
nl: Frans (Zwitserland, Sun dode toetsen)

en: French (Switzerland, eliminate dead keys)
nl: Frans (Zwitserland, zonder dode toetsen)

en: French (alternative)
nl: Frans (alternatief)

en: French (alternative, Sun dead keys)
nl: Frans (alternatief, Sun dode toetsen)

en: French (alternative, eliminate dead keys)
nl: Frans (alternatief, zonder dode toetsen)

en: French (alternative, latin-9 only)
nl: Fans (alternatief, enkel latin-9)

en: French (eliminate dead keys)
nl: Frans (zonder dode toetsen)

en: French (legacy, alternative)
nl: Frans (historisch, alternatief)

en: French (legacy, alternative, Sun dead keys)
nl: Frans (historisch, alternatief, Sun dode toetsen)

en: French (legacy, alternative, eliminate dead keys)
nl: Frans (historisch, alternatief, zonder dode toetsen)

en: Generic 101-key PC
nl: Algemeen 101-toetsen PC

en: Generic 102-key (Intl) PC
nl: Algemeen 102-toetsen (internationaal) PC

en: Generic 104-key PC
nl: Algemeen 104-toetsen PC

en: Generic 105-key (Intl) PC
nl: Algemeen 105-toetsen (internationaal) PC

en: Genius Comfy KB-16M / Genius MM Keyboard KWD-910
nl: Genius Comfy KB-16M / Genius MM-toetsenbord KWD-910

en: Georgian
nl: Georgisch

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
nl: Georgisch (Frankrijk, AZERTY Tskapo)

en: Georgian (Italy)
nl: Georgisch (Italië)

en: Georgian (MESS)
nl: Georgisch (MESS)

en: Georgian (ergonomic)
nl: Georgisch (ergonomisch)

en: German
nl: Duits

en: German (Austria)
nl: Duits (Oostenrijk)

en: German (Austria, Macintosh)
nl: Duits (Oostenrijk, Macintosh)

en: German (Austria, Sun dead keys)
nl: Duits (Oostenrijk, Sun dode toetsen)

en: German (Austria, eliminate dead keys)
nl: Duits (Oostenrijk, zonder dode toetsen)

en: German (Dvorak)
nl: Duits (Dvorak)

en: German (Macintosh)
nl: Duits (Macintosh)

en: German (Macintosh, eliminate dead keys)
nl: Duits (Macintosh, zonder dode toetsen)

en: German (Neo 2)
nl: Duits (Neo 2)

en: German (Sun dead keys)
nl: Duits (Sun dode toetsen)

en: German (Switzerland)
nl: Duits (Zwitserland)

en: German (Switzerland, Macintosh)
nl: Duits (Zwitserland, Macintosh)

en: German (Switzerland, Sun dead keys)
nl: Duits (Zwitserland, Sun dode toetsen)

en: German (Switzerland, eliminate dead keys)
nl: Duits (Zwitserland, zonder dode toetsen)

en: German (Switzerland, legacy)
nl: Duits (Zwitserland, historisch)

en: German (US keyboard with German letters)
nl: Duits (US-toetsenbord met Duitse lettertekens)

en: German (dead acute)
nl: Duits (dode aigu)

en: German (dead grave acute)
nl: Duits (dode grave en aigu)

en: German (eliminate dead keys)
nl: Duits (zonder dode toetsen)

en: German (with Hungarian letters and no dead keys)
nl: Duits (met Hongaarse lettertekens en zonder dode toetsen)

en: Greek
nl: Grieks

en: Greek (eliminate dead keys)
nl: Grieks (zonder dode toetsen)

en: Greek (extended)
nl: Grieks (uitgebreid)

en: Greek (polytonic)
nl: Grieks (meertonig)

en: Greek (simple)
nl: Grieks (eenvoudig)

en: Happy Hacking Keyboard
nl: Happy Hacking-toetsenbord

en: Happy Hacking Keyboard for Mac
nl: Happy Hacking-toetsenbord voor Mac

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
nl: Hebreeuws (Bijbers, Tiro)

en: Hebrew (lyx)
nl: Hebreeuws (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
nl: Hebreeuws (fonetisch)

en: Hewlett-Packard Internet Keyboard
nl: Hewlett-Packard internettoetsenbord

en: Hewlett-Packard Mini 110 Notebook
nl: Hewlett-Packard Mini 110 notebook

en: Hewlett-Packard SK-250x Multimedia Keyboard
nl: Hewlett-Packard SK-250x multimediatoetsenbord

en: Hexadecimal
nl: Hexadecimaal

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Hungarian (101/qwerty/comma/dead keys)
nl: Hongaars (101/qwerty/komma/dode toetsen)

en: Hungarian (101/qwerty/comma/eliminate dead keys)
nl: Hongaars (101/qwerty/komma/zonder dode toetsen)

en: Hungarian (101/qwerty/dot/dead keys)
nl: Hongaars (101/qwerty/punt/dode toetsen)

en: Hungarian (101/qwerty/dot/eliminate dead keys)
nl: Hongaars (101/qwerty/punt/zonder dode toetsen)

en: Hungarian (101/qwertz/comma/dead keys)
nl: Hongaars (101/qwertz/komma/dode toetsen)

en: Hungarian (101/qwertz/comma/eliminate dead keys)
nl: Hongaars (101/qwertz/komma/zonder dode toetsen)

en: Hungarian (101/qwertz/dot/dead keys)
nl: Hongaars (101/qwertz/punt/dode toetsen)

en: Hungarian (101/qwertz/dot/eliminate dead keys)
nl: Hongaars (101/qwertz/punt/zonder dode toetsen)

en: Hungarian (102/qwerty/comma/dead keys)
nl: Hongaars (102/qwerty/komma/dode toetsen)

en: Hungarian (102/qwerty/comma/eliminate dead keys)
nl: Hongaars (102/qwerty/komma/zonder dode toetsen)

en: Hungarian (102/qwerty/dot/dead keys)
nl: Hongaars (102/qwerty/punt/dode toetsen)

en: Hungarian (102/qwerty/dot/eliminate dead keys)
nl: Hongaars (102/qwerty/punt/zonder dode toetsen)

en: Hungarian (102/qwertz/comma/dead keys)
nl: Hongaars (102/qwertz/komma/dode toetsen)

en: Hungarian (102/qwertz/comma/eliminate dead keys)
nl: Hongaars (102/qwertz/komma/zonder dode toetsen)

en: Hungarian (102/qwertz/dot/dead keys)
nl: Hongaars (102/qwertz/punt/dode toetsen)

en: Hungarian (102/qwertz/dot/eliminate dead keys)
nl: Hongaars (102/qwertz/punt/zonder dode toetsen)

en: Hungarian (eliminate dead keys)
nl: Hongaars (zonder dode toetsen)

en: Hungarian (qwerty)
nl: Hongaars (qwerty)

en: Hungarian (standard)
nl: Hongaars (standaard)

en: Hyper is mapped to Win-keys
nl: Hyper zit op de Win-toetsen

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Icelandic (Dvorak)
nl: IJslands (Dvorak)

en: Icelandic (Macintosh)
nl: IJslands (Macintosh)

en: Icelandic (Sun dead keys)
nl: IJslands (Sun dode toetsen)

en: Icelandic (eliminate dead keys)
nl: IJslands (zonder dode toetsen)

en: Indian
nl: Indisch

en: Iraqi
nl: Irakees

en: Irish
nl: Iers

en: Irish (UnicodeExpert)
nl: Iers (UnicodeExpert)

en: Italian
nl: Italiaans

en: Italian (Macintosh)
nl: Italiaans (Macintosh)

en: Italian (US keyboard with Italian letters)
nl: Italiaans (US-toetsenbord met Italiaanse lettertekens)

en: Italian (eliminate dead keys)
nl: Italiaans (zonder dode toetsen)

en: Japanese
nl: Japans

en: Japanese (Kana 86)
nl: Japans (Kana 86)

en: Japanese (Kana)
nl: Japans (Kana)

en: Japanese (Macintosh)
nl: Japans (Macintosh)

en: Japanese (OADG 109A)
nl: Japans (OADG 109A)

en: Japanese (PC-98xx Series)
nl: Japans (PC-98xx serie)

en: Japanese keyboard options
nl: Japanse toetsenbordopties

en: Kana Lock key is locking
nl: Kana Lock-toets is blokkerend

en: Kashubian
nl: Kasjoebisch

en: Kazakh
nl: Kazachstaans

en: Kazakh (with Russian)
nl: Kazachstaans (met Russisch)

en: Key sequence to kill the X server
nl: Toetscombinatie om de X-server af te breken

en: Key to choose 3rd level
nl: De toets om het 3e niveau te krijgen

en: Key to choose 5th level
nl: De toets om het 5e niveau te krijgen

en: Key(s) to change layout
nl: De toets(en) om de indeling te veranderen

en: Khmer (Cambodia)
nl: Khmer (Cambodja)

en: Korean
nl: Koreaans

en: Korean (101/104 key compatible)
nl: Koreaans (101/104-toetsen compatibel)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
nl: Koerdisch (Iran, Arabisch-Latijns)

en: Kurdish (Iran, F)
nl: Koerdisch (Iran, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
nl: Koerdisch (Iran, Latijns Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
nl: Koerdisch (Iran, Latijns Q)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
nl: Koerdisch (Irak, Arabisch-Latijns)

en: Kurdish (Iraq, F)
nl: Koerdisch (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
nl: Koerdisch (Irak, Latijns Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
nl: Koerdisch (Irak, Latijns Q)

en: Kurdish (Syria, F)
nl: Koerdisch (Syrië, F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
nl: Koerdisch (Syrië, Latijns Alt-Q)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
nl: Koerdisch (Syrië, Latijns Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
nl: Koerdisch (Turks, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
nl: Koerdisch (Turks, Latijns Alt-Q)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
nl: Koerdisch (Turks, Latijns Q)

en: Kyrgyz
nl: Kirgizisch

en: Kyrgyz (phonetic)
nl: Kirgizisch (fonetisch)

en: Lao (STEA proposed standard layout)
nl: Lao (STEA voorgestelde standaard indeling)

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Armada) Laptop Keyboard
nl: Laptop/notebook Compaq (bijv. Armada) laptoptoetsenbord

en: Laptop/notebook Compaq (eg. Presario) Internet Keyboard
nl: Laptop/notebook Compaq (bijv. Presario) internettoetsenbord

en: Latvian
nl: Lets

en: Latvian (F variant)
nl: Lets (F-variant)

en: Latvian (US Colemak)
nl: Lets (US, Colemak)

en: Latvian (US Colemak, apostrophe variant)
nl: Lets (US Colemak, apostrof-variant)

en: Latvian (US Dvorak)
nl: Lets (US Dvorak)

en: Latvian (US Dvorak, Y variant)
nl: Lets (US Dvorak, Y-variant)

en: Latvian (US Dvorak, minus variant)
nl: Lets (US Dvorak, min-variant)

en: Latvian (adapted)
nl: Lets (aangepast)

en: Latvian (apostrophe variant)
nl: Lets (apostrof-variant)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
nl: Lets (ergonomisch, ŪGJRMV)

en: Latvian (modern)
nl: Lets (modern)

en: Latvian (programmer US Dvorak)
nl: Lets (programmeer US Dvorak)

en: Latvian (programmer US Dvorak, Y variant)
nl: Lets (programmeer US Dvorak, Y-variant)

en: Latvian (programmer US Dvorak, minus variant)
nl: Lets (programmeer US Dvorak, min-variant)

en: Latvian (tilde variant)
nl: Lets (tilde-variant)

en: Left Alt
nl: Linker Alt-toets

en: Left Alt (while pressed)
nl: Linker Alt-toets (ingedrukt houden)

en: Left Alt is swapped with Left Win
nl: De linker Alt-toets en Win-toets worden gewisseld

en: Left Alt+Left Shift
nl: Linker Alt + linker Shift-toets

en: Left Ctrl
nl: Linker Ctrl-toets

en: Left Ctrl (to first layout), Right Ctrl (to last layout)
nl: Linker Ctrl-toets (naar de eerste indeling), rechter Ctrl-toets (naar de laatste indeling)

en: Left Ctrl as Meta
nl: Linker Ctrl is Meta-toets

en: Left Ctrl+Left Shift
nl: Linker Ctrl + linker Shift-toets

en: Left Shift
nl: Linker Shift-toets

en: Left Win
nl: Linker Win-toets

en: Left Win (to first layout), Right Win/Menu (to last layout)
nl: Linker Win-toets (naar de eerste indeling), rechter Win/Menu-toets (naar de laatste indeling)

en: Left Win (while pressed)
nl: Linker Win-toets (ingedrukt houden)

en: Left Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
nl: Linker Win-toets geeft het 5de niveau, en vergrendelt wanneer ingedrukt samen met een andere 5de niveau-kiezer

en: LeftCtrl+LeftWin (to first layout), RightCtrl+Menu (to second layout)
nl: Linker Ctrl+ Linker Win-toets (naar de eerste indeling), rechter Ctrl+Menu-toets (naar de tweede indeling)

en: Legacy
nl: Historisch

en: Legacy Wang 724
nl: Historisch Wang 724

en: Legacy key with comma
nl: Historisch cijferblok met komma

en: Legacy key with dot
nl: Historisch cijferblok met punt

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Lithuanian (IBM LST 1205-92)
nl: Litouws (IBM LST 1205-92)

en: Lithuanian (LEKP)
nl: Litouws (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
nl: Litouws (LEKPa)

en: Lithuanian (US Dvorak with Lithuanian letters)
nl: Litouws (US Dvorak met Litouwse lettertekens)

en: Lithuanian (US keyboard with Lithuanian letters)
nl: Litouws (US-toetsenbord met Litouwse lettertekens)

en: Lithuanian (standard)
nl: Litouws (standaard)

en: Logitech Access Keyboard
nl: Logitech Access-toetsenbord

en: Logitech Cordless Desktop (alternate option)
nl: Logitech Cordless Desktop (alternatieve optie)

en: Logitech Cordless Desktop Optical
nl: Logitech Cordless Desktop optisch

en: Logitech Cordless Desktop Pro (alternate option 2)
nl: Logitech Cordless Desktop Pro (alternatieve optie 2)

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
nl: Logitech G15 extra toetsen via G15daemon

en: Logitech Generic Keyboard
nl: Logitech algemeen toetsenbord

en: Logitech Internet 350 Keyboard
nl: Logitech internet 350-toetsenbord

en: Logitech Internet Keyboard
nl: Logitech internettoetsenbord

en: Logitech Internet Navigator Keyboard
nl: Logitech Internet Navigator-toetsenbord

en: Logitech Media Elite Keyboard
nl: Logitech Media Elite-toetsenbord

en: Logitech Ultra-X Cordless Media Desktop Keyboard
nl: Logitech Ultra-X Cordless Media Desktop-toetsenbord

en: Logitech Ultra-X Keyboard
nl: Logitech Ultra-X toetsenbord

en: Logitech diNovo Edge Keyboard
nl: Logitech diNovo Edge-toetsenbord

en: Logitech diNovo Keyboard
nl: Logitech diNovo-toetsenbord

en: Logitech iTouch Cordless Keyboard (model Y-RB6)
nl: Logitech iTouch draadloos toetsenbord (model Y-RB6)

en: Logitech iTouch Internet Navigator Keyboard SE
nl: Logitech iTouch Internet Navigator-toetsenbord SE

en: Logitech iTouch Internet Navigator Keyboard SE (USB)
nl: Logitech iTouch Internet Navigator-toetsenbord SE (USB)

en: Lower Sorbian
nl: Nedersorbisch

en: Lower Sorbian (qwertz)
nl: Nedersorbisch (qwertz)

en: Macedonian
nl: Macedonisch

en: Macedonian (eliminate dead keys)
nl: Macedonisch (zonder dode toetsen)

en: Macintosh Old
nl: Macintosh oud

en: Make Caps Lock an additional Backspace
nl: Van CapsLock een extra Backspace maken

en: Make Caps Lock an additional Control but keep the Caps_Lock keysym
nl: Van CapsLock een extra Ctrl maken, maar de Caps_Lock keysym behouden

en: Make Caps Lock an additional ESC
nl: Van CapsLock een extra ESC maken

en: Make Caps Lock an additional Hyper
nl: Van CapsLock een extra Hyper maken

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
nl: Van CapsLock een extra NumLock maken

en: Make Caps Lock an additional Super
nl: Van CapsLock een extra Super maken

en: Make Zenkaku Hankaku an additional ESC
nl: Van de Zenkaku Hankaku-toets een extra ESC-toets maken

en: Malayalam (enhanced Inscript with Rupee Sign)
nl: Malayalam (verbeterd Inscript met Roepie-teken)

en: Maltese
nl: Maltees

en: Maltese (with US layout)
nl: Maltees (met US-indeling)

en: Memorex MX2500 EZ-Access Keyboard
nl: Memorex MX2500 EZ-Access-toetsenbord

en: Menu as Right Ctrl
nl: Menu is rechter Ctrl-toets

en: Meta is mapped to Left Win
nl: Meta zit op de linker Win-toets

en: Meta is mapped to Win keys
nl: Meta zit op de Win-toetsen

en: Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
nl: Microsoft Comfort Curve-toetsenbord 2000

en: Microsoft Internet Keyboard
nl: Microsoft internettoetsenbord

en: Microsoft Internet Keyboard Pro, Swedish
nl: Microsoft Internet Keyboard Pro, Zweeds

en: Microsoft Office Keyboard
nl: Microsoft Office-toetsenbord

en: Microsoft Wireless Multimedia Keyboard 1.0A
nl: Microsoft draadloos multimediatoetsenbord 1.0A

en: Miscellaneous compatibility options
nl: Overige compatibiliteitsopties

en: Mongolian
nl: Mongools

en: Montenegrin
nl: Montenegrijns

en: Montenegrin (Cyrillic with guillemets)
nl: Montenegrijns (Cyrillisch met Franse aanhalingstekens)

en: Montenegrin (Cyrillic)
nl: Montenegrijns (Cyrillisch)

en: Montenegrin (Cyrillic, Z and ZHE swapped)
nl: Montenegrijns (Cyrillisch, Z en ZHE omgewisseld)

en: Montenegrin (Latin Unicode qwerty)
nl: Montenegrijns (Latijns Unicode qwerty)

en: Montenegrin (Latin Unicode)
nl: Montenegrijns (Latijns Unicode)

en: Montenegrin (Latin qwerty)
nl: Montenegrijns (Latijns qwerty)

en: Montenegrin (Latin with guillemets)
nl: Montenegrijns (Latijns met Franse aanhalingstekens)

en: NICOLA-F style Backspace
nl: NICOLA-F stijl backspace

en: Nepali
nl: Nepalees

en: Non-breakable space character at fourth level
nl: Harde spatie op het vierde niveau

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level
nl: Harde spatie op het vierde niveau, smalle harde spatie op het zesde niveau

en: Non-breakable space character at fourth level, thin non-breakable space character at sixth level (via Ctrl+Shift)
nl: Harde spatie op het vierde niveau, smalle harde spatie op het zesde niveau (via Ctrl+Shift)

en: Non-breakable space character at second level
nl: Harde spatie op het tweede niveau

en: Non-breakable space character at third level
nl: Harde spatie op het derde niveau

en: Non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
nl: Harde spatie op het derde niveau, niets op het vierde niveau

en: Non-breakable space character at third level, thin non-breakable space character at fourth level
nl: Harde spatie op het derde niveau, smalle harde spatie op het vierde niveau

en: Northern Saami (Finland)
nl: Noord-Samisch (Finland)

en: Northern Saami (Norway)
nl: Noord-Samisch (Noorwegen)

en: Northern Saami (Norway, eliminate dead keys)
nl: Noord-Samisch (Noorwegen, zonder dode toetsen)

en: Northern Saami (Sweden)
nl: Noord-Samisch (Zweden)

en: Norwegian
nl: Noors

en: Norwegian (Dvorak)
nl: Noors (Dvorak)

en: Norwegian (Macintosh)
nl: Noors (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, eliminate dead keys)
nl: Noors (Macintosh, zonder dode toetsen)

en: Norwegian (eliminate dead keys)
nl: Noors (zonder dode toetsen)

en: Num Lock
nl: NumLock

en: Numeric keypad delete key behaviour
nl: Cijferblok delete-toetsgedrag

en: Numeric keypad keys always enter digits (as in Mac OS)
nl: Cijferblok-toetsen geven altijd cijfers (net als bij Mac OS)

en: Numeric keypad layout selection
nl: Cijferblok-indeling selecteren

en: Occitan
nl: Occitaans

en: Ortek MCK-800 MM/Internet keyboard
nl: Ortek MCK-800 MM/Internettoetsenbord

en: Ossetian (Georgia)
nl: Ossetisch (Georgië)

en: Ossetian (WinKeys)
nl: Ossetisch (Windows-toetsen)

en: Ossetian (legacy)
nl: Ossetisch (historisch)

en: PC-98xx Series
nl: PC-98xx serie

en: Pannonian Rusyn (homophonic)
nl: Pannonisch Rusyn (homophonisch)

en: Persian
nl: Persisch

en: Persian (Afghanistan, Dari OLPC)
nl: Persisch (Afghanistan, Dari OLPC)

en: Persian (with Persian Keypad)
nl: Persisch (met Persisch cijferblok)

en: Polish
nl: Pools

en: Polish (Dvorak)
nl: Pools (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, Polish quotes on key 1)
nl: Pools (Dvorak, Poolse aanhalingstekens op toets 1)

en: Polish (Dvorak, Polish quotes on quotemark key)
nl: Pools (Dvorak, Poolse aanhalingstekens op aanhalingstekentoets)

en: Polish (international with dead keys)
nl: Pools (internationaal met dode toetsen)

en: Polish (programmer Dvorak)
nl: Pools (Programmeer-Dvorak)

en: Polish (qwertz)
nl: Pools (qwertz)

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Portuguese (Brazil)
nl: Portugees (Brazilië)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
nl: Portugees (Brazilië, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, eliminate dead keys)
nl: Portugees (Brazilië, zonder dode toetsen)

en: Portuguese (Brazil, nativo for Esperanto)
nl: Portugees (Brazilië, nativo voor Esperanto)

en: Portuguese (Brazil, nativo for USA keyboards)
nl: Portugees (Brazilië, Nativo voor US-toetsenborden)

en: Portuguese (Brazil, nativo)
nl: Portugees (Brazilië, nativo)

en: Portuguese (Macintosh)
nl: Portugees (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, Sun dead keys)
nl: Portugees (Macintosh, Sun dode toetsen)

en: Portuguese (Macintosh, eliminate dead keys)
nl: Portugees (Macintosh, zonder dode toetsen)

en: Portuguese (Nativo for USA keyboards)
nl: Portugees (Nativo voor US-toetsenborden)

en: Portuguese (Nativo)
nl: Portugees (Nativo)

en: Portuguese (Sun dead keys)
nl: Portugees (Sun dode toetsen)

en: Portuguese (eliminate dead keys)
nl: Portugees (zonder dode toetsen)

en: Right Alt
nl: Rechter Alt-toets

en: Right Alt (while pressed)
nl: Rechter Alt-toets (ingedrukt houden)

en: Right Alt as Right Ctrl
nl: Rechter Alt is rechter Ctrl-toets

en: Right Alt chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
nl: Rechter Alt-toets geeft het 5de niveau, en vergrendelt wanneer ingedrukt samen met een andere 5de niveau-kiezer

en: Right Alt key never chooses 3rd level
nl: Rechter Alt-toets geeft nooit het 3e niveau

en: Right Alt, Shift+Right Alt key is Multi_Key
nl: Rechter Alt-toets, Shift + rechter Alt-toets is Multi_Key

en: Right Ctrl
nl: Rechter Ctrl-toets

en: Right Ctrl (while pressed)
nl: Rechter Ctrl-toets (ingedrukt houden)

en: Right Ctrl as Right Alt
nl: Rechter Ctrl is rechter Alt-toets

en: Right Ctrl+Right Shift
nl: Rechter Ctrl-toets + Rechter Shift-toets

en: Right Shift
nl: Rechter Shift-toets

en: Right Win
nl: Rechter Win-toets

en: Right Win (while pressed)
nl: Rechter Win-toets (ingedrukt houden)

en: Right Win chooses 5th level, locks when pressed together with another 5th-level-chooser
nl: Rechter Win-toets geeft het 5de niveau, en vergrendelt wanneer ingedrukt samen met een andere 5de niveau-kiezer

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Romanian (Germany)
nl: Roemeens (Duitsland)

en: Romanian (Germany, eliminate dead keys)
nl: Roemeens (Duitsland, zonder dode toetsen)

en: Romanian (WinKeys)
nl: Roemeens (Windows-toetsen)

en: Romanian (cedilla)
nl: Roemeens (cedilla)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
nl: Roemeens (ergonomisch Touchtype)

en: Romanian (standard cedilla)
nl: Roemeens (standaard cedilla)

en: Romanian (standard)
nl: Roemeens (standaard)

en: Rupee on 4
nl: Roepie op 4

en: Russian
nl: Russisch

en: Russian (DOS)
nl: Russisch (DOS)

en: Russian (Georgia)
nl: Russisch (Georgisch)

en: Russian (Germany, phonetic)
nl: Russisch (Duitsland fonetisch)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
nl: Russisch (Kazachstans, met Kazachstaans)

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
nl: Russisch (Polen, fonetisch Dvorak)

en: Russian (Sweden, phonetic)
nl: Russisch (Zweden, fonetisch)

en: Russian (Sweden, phonetic, eliminate dead keys)
nl: Russisch (Zweden, fonetisch, zonder dode toetsen)

en: Russian (US, phonetic)
nl: Russisch (US, fonetisch)

en: Russian (Ukraine, standard RSTU)
nl: Russisch (Oekraïne, standaard RSTU)

en: Russian (legacy)
nl: Russisch (historisch)

en: Russian (phonetic WinKeys)
nl: Russisch (fonetisch Windows-toetsen)

en: Russian (phonetic)
nl: Russisch (fonetisch)

en: Russian (typewriter)
nl: Russisch (typmachine)

en: Russian (typewriter, legacy)
nl: Russisch (typmachine, historisch)

en: Russian (with Ukrainian-Belorussian layout)
nl: Russisch (met Oekraïens-Wit-Russische indeling)

en: SILVERCREST Multimedia Wireless Keyboard
nl: SILVERCREST multimedia draadloos toetsenbord

en: Semi-colon on third level
nl: Punt-komma op derde niveau

en: Serbian
nl: Servisch

en: Serbian (Cyrillic with guillemets)
nl: Servisch (Cyrillisch met Franse aanhalingstekens)

en: Serbian (Cyrillic)
nl: Servisch (Cyrillisch)

en: Serbian (Cyrillic, Z and ZHE swapped)
nl: Servisch (Cyrillisch, Z en ZHE omgewisseld)

en: Serbian (Latin Unicode qwerty)
nl: Servisch (Latijns Unicode qwerty)

en: Serbian (Latin Unicode)
nl: Servisch (Latijns Unicode)

en: Serbian (Latin qwerty)
nl: Servisch (Latijns qwerty)

en: Serbian (Latin with guillemets)
nl: Servisch (Latijns met Franse aanhalingstekens)

en: Serbian (Latin)
nl: Servisch (Latijns)

en: Serbian (Russia)
nl: Servisch (Rusland)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
nl: Servisch (Combinerende accenten in plaats van dode toetsen)

en: Serbo-Croatian (US)
nl: Servo-Kroatisch (US)

en: Shift cancels Caps Lock
nl: Shift heft CapsLock op

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
nl: Shift heft NumLock niet op, maar geeft juist het 3e niveau

en: Shift with numeric keypad keys works as in MS Windows
nl: Shift met cijferblok-toetsen werkt zoals in MS Windows

en: Shift+Caps Lock
nl: Shift+CapsLock

en: Sinhala (phonetic)
nl: Singalees (fonetisch)

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Slovak (extended Backslash)
nl: Slovaaks (uitgebreid backslash)

en: Slovak (qwerty)
nl: Slovaaks (qwerty)

en: Slovak (qwerty, extended Backslash)
nl: Slovaaks (qwerty, brede backslash)

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Slovenian (US keyboard with Slovenian letters)
nl: Sloveens (US-toetsenbord met Sloveense lettertekens)

en: Slovenian (use guillemets for quotes)
nl: Sloveens (met Franse aanhalingstekens voor citaten)

en: Spanish
nl: Spaans

en: Spanish (Dvorak)
nl: Spaans (Dvorak)

en: Spanish (Latin American)
nl: Spaans (Latijns-Amerika)

en: Spanish (Latin American, Sun dead keys)
nl: Spaans (Latijns-Amerika, Sun dode toetsen)

en: Spanish (Latin American, eliminate dead keys)
nl: Spaans (Latijns-Amerika, zonder dode toetsen)

en: Spanish (Latin American, include dead tilde)
nl: Spaans (Latijns-Amerika, met dode tilde)

en: Spanish (Macintosh)
nl: Spaans (Macintosh)

en: Spanish (Sun dead keys)
nl: Spaans (Sun dode toetsen)

en: Spanish (eliminate dead keys)
nl: Spaans (zonder dode toetsen)

en: Spanish (include dead tilde)
nl: Spaans (met dode tilde)

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
nl: Speciale toetsen (Ctrl+Alt+&lt;toets&gt;) afgehandeld in een server

en: Sun Type 5/6
nl: Sun type 5/6

en: Super Power Multimedia Keyboard
nl: Super Power multimediatoetsenbord

en: Swahili (Kenya)
nl: Swahili (Kenia)

en: Swap Ctrl and Caps Lock
nl: Ctrl en CapsLock omwisselen

en: Swap ESC and Caps Lock
nl: Esc en CapsLock omwisselen

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Swedish (Dvorak)
nl: Zweeds (Dvorak)

en: Swedish (Macintosh)
nl: Zweeds (Macintosh)

en: Swedish (Svdvorak)
nl: Zweeds (Svdvorak)

en: Swedish (eliminate dead keys)
nl: Zweeds (zonder dode toetsen)

en: Swedish Sign Language
nl: Zweedse gebarentaal

en: Syriac
nl: Syrisch

en: Syriac (phonetic)
nl: Syrisch (fonetisch)

en: Taiwanese
nl: Taiwanees

en: Taiwanese (indigenous)
nl: Taiwanees (oorspronkelijk)

en: Tajik
nl: Tadzjieks

en: Tajik (legacy)
nl: Tadzjieks (historisch)

en: Tamil (Sri Lanka, TAB Typewriter)
nl: Tamil (Sri Lanka, TAB typmachine)

en: Tamil (TAB typewriter)
nl: Tamil (TAB typmachine)

en: Tamil (TSCII typewriter)
nl: Tamil (TSCII typmachine)

en: Tamil (keyboard with numerals)
nl: Tamil (toetsenbord met cijfertekens)

en: Tibetan
nl: Tibetaans

en: Tibetan (with ASCII numerals)
nl: Tibetaans (met ASCII-cijfers)

en: To the corresponding key in a Dvorak keyboard.
nl: Naar de corresponderende toets op een Dvorak-toetsenbord.

en: To the corresponding key in a Qwerty keyboard.
nl: Naar de corresponderende toets op een Qwerty-toetsenbord.

en: Toggle PointerKeys with Shift + NumLock.
nl: Muistoetsen aan/uitzetten met Shift+NumLock.

en: Trust Direct Access Keyboard
nl: Trust Direct Access-toetsenbord

en: Turkish
nl: Turks

en: Turkish (Alt-Q)
nl: Turks (Alt-Q)

en: Turkish (F)
nl: Turks (F)

en: Turkish (Sun dead keys)
nl: Turks (Sun dode toetsen)

en: Turkish (international with dead keys)
nl: Turks (internationaal met dode toetsen)

en: Turkmen
nl: Turkmeens

en: Turkmen (Alt-Q)
nl: Turkmeens (Alt-Q)

en: Udmurt
nl: Udmurts

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: Ukrainian (WinKeys)
nl: Oekraïens (Windows-toetsen)

en: Ukrainian (homophonic)
nl: Oekraïens (homophonisch)

en: Ukrainian (legacy)
nl: Oekraïens (historisch)

en: Ukrainian (phonetic)
nl: Oekraïens (fonetisch)

en: Ukrainian (standard RSTU)
nl: Oekraïens (standaard RSTU)

en: Ukrainian (typewriter)
nl: Oekraïens (typmachine)

en: Unicode additions (arrows and math operators)
nl: Unicode-aanvullingen (pijlen en wiskundige operatoren)

en: Unicode additions (arrows and math operators). Math operators on default level
nl: Unicode-aanvullingen (pijlen en wiskundige operatoren). Wiskundige operatoren op het standaard niveau

en: Urdu (WinKeys)
nl: Urdu (Windows-toetsen)

en: Urdu (alternative phonetic)
nl: Urdu (alternatief fonetisch)

en: Urdu (phonetic)
nl: Urdu (fonetisch)

en: Use keyboard LED to show alternative layout
nl: Toetsenbord-LED gebruiken om alternatieve indeling te tonen

en: Using space key to input non-breakable space character
nl: Spatiebalk gebruiken voor het invoeren van niet-afbrekende (harde) spaties

en: Usual space at any level
nl: Gebruikelijke spatie op elk niveau

en: Uyghur
nl: Oeigoers

en: Uzbek
nl: Oezbeeks

en: Uzbek (Afghanistan)
nl: Oezbeeks (Afghanistan)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
nl: Oezbeeks (Afghanistanm, OLPC)

en: Uzbek (Latin)
nl: Oezbeeks (Latijns)

en: Vietnamese
nl: Viëtnamees

en: ViewSonic KU-306 Internet Keyboard
nl: ViewSonic KU-306 internettoetsenbord

en: Wang 724 keypad with Unicode additions (arrows and math operators)
nl: Wang 724 cijferblok met Unicode-aanvullingen (pijlen en wiskundige operatoren)

en: Wang 724 keypad with Unicode additions (arrows and math operators). Math operators on default level
nl: Wang 724 cijferblok met Unicode aanvullingen (pijlen en wiskundige operatoren). Wiskundige operatoren op het standaard niveau

en: Yahoo! Internet Keyboard
nl: Yahoo! internettoetsenbord

en: Yakut
nl: Jakoets

en: Zero-width non-joiner character at second level
nl: Nulbreedte-losmaker op het tweede niveau

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level
nl: Nulbreedte-losmaker op het tweede niveau, harde spatie op het derde niveau

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, nothing at fourth level
nl: Nulbreedte-losmaker op het tweede niveau, harde spatie op het derde niveau, niets op het vierde niveau

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, thin non-breakable space at fourth level
nl: Nulbreedte-losmaker op het tweede niveau, harde spatie op het derde niveau, smalle harde spatie op het vierde niveau

en: Zero-width non-joiner character at second level, non-breakable space character at third level, zero-width joiner at fourth level
nl: Nulbreedte-losmaker op het tweede niveau, harde spatie op het derde niveau, nulbreedte-verbinder op het vierde niveau

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level
nl: Nulbreedte-losmaker op het tweede niveau, nulbreedte-verbinder op het derde niveau

en: Zero-width non-joiner character at second level, zero-width joiner character at third level, non-breakable space character at fourth level
nl: Nulbreedte-losmaker op het tweede niveau, nulbreedte-verbinder op het derde niveau, harde spatie op het vierde niveau

en: Zero-width non-joiner character at third level, zero-width joiner at fourth level
nl: Nulbreedte-losmaker op het derde niveau, nulbreedte-verbinder op het vierde niveau
